Loading...

Jak stosować olejki eteryczne

Główna / Jak stosować olejki eteryczne

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane wyciągi ziół, zawierające związki lotne. Zwykle są one bardzo aromatyczne i wykazują silne działanie biologiczne. Pozyskuje się je z kwiatów, owoców, soków, nasion czy skórek, a także z kory, liści, korzeni, żywicy czy drewna określonych drzew. Olejki pozyskuje się z reguły poprzez destylację z parą wodną, aczkolwiek wykorzystywane są też inne techniki, jak wyciskanie czy ekstrakcja rozpuszczalnikami.

Olejki eteryczne vs oleje

Olejki eteryczne i oleje mimo podobnej nazwy to zupełnie inne produkty o odmiennym składzie chemiczny. Oleje posiadają słaby zapach lub są bezwonne, gęste. Znanymi z codziennego użytku olejami są rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Cechą wspólną jest pozostawianie tłustej plamy na kartce, jednak po dłuższym czasie lub przy ogrzewaniu plama olejku eterycznego zniknie . Olejki eteryczne mieszają się z olejami i często się wykorzystuje tą właściwość by je rozcieńczyć. Dzięki temu można je stosować na skórę lub spożywać

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to naprawdę mocno skoncentrowane i skuteczne esencje roślin. Poprawiają nastrój, samopoczucie a także nasze zdrowie. Warto zatem je stosować regularnie. Jednakże ze względu na ich silną koncentrację, ich używanie wcale nie jest banalnie proste. A przynajmniej nie na samym początku.

Zanim więc zaczniemy używać olejków eterycznych, należy zapoznać się z ich działaniem i najlepszymi sposobami na ich wykorzystanie. Na stronie naszego sklepu staramy się podawać właściwości każdego olejku. Warto niekiedy skonsultować się z naturopatą lub inną wykwalifikowaną osobą, czy określony olejek jest dla nas bezpieczny i czy może być stosowany przy naszym stanie zdrowia, szczególnie jeśli to zdrowie nie jest w najlepszym stanie. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, możemy zacząć z nich korzystać.

Olejków eterycznych możemy używać na cztery sposoby:

Zapraszamy zatem do zapoznania się ze sposobami stosowania olejków.

Aromatyczny

Ten sposób wykorzystania olejków eterycznych głównie łączy się z wdychaniem zapachu lub inhalacją.

Wdychać olejek można na wiele różnych sposobów, jeden z nich to tzw. palm inhalation (z ang.); kroplę olejku rozcieńczonego rozcieramy w dłoniach a ciepło naszych rąk wydobywa z niego aromat. Nic nie stoi również na przeszkodzie aby wdychać olejek prosto z buteleczki, możemy ją nosić ze sobą i korzystać w razie potrzeby. Zapach kamfory potrafi nieźle orzeźwić! Podobnie jak lawendy wyciszyć. Można również zrobić własne perfumy i jest to jedna z najlepszych metod aromaterapii. Można również posłużyć się chusteczką lub małym kawałkiem materiału i na nie bezpośrednio dać trochę olejku; te dwie metody sprawdzają się w stresowych sytuacjach. Podobne działanie ma olejek na pościeli lub poduszce, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości snu i zapobiega bezsenności.  Tak możemy stosować np. olejek lawendowy, melisowy, różany czy mandarynkowy. Przy okazji, roztocza nie przepadają za olejkami.

► Popularne jest używanie olejku w specjalnym kominku aromaterapeutycznym, w którym na dole znajduje się świeczka ogrzewająca olejek od spodu, roznosząc jego zapach po pomieszczeniu, należy jednak pamiętać, że ciepło działa na niekorzyść niektórych olejków. Innym sposobem jest stworzenie własnych odświeżaczy powietrza poprzez np. dodanie do rozpylacza wypełnionego wodą paru kropli olejku i używanie go w różnych miejscach według potrzeb lub połączenie soli morskiej z olejkiem i postawienie w ozdobnym pojemniczku. Każdy olejek lub mieszanka olejków których zapach lubimy będzie odpowiedni do tego celu.

diffuser

► Dobrym i skutecznym sposobem  jest dodanie olejku do nawilżacza powietrza (dyfuzera) , należy jednak sprawdzić czy producent przewiduje takie zastosowanie, ponieważ część olejków reaguje z tworzywami sztucznymi. Na rynku dostępne są modele dedykowane do olejków eterycznych. Można tak stosować większość olejków eterycznych o przyjemnym dla nas zapachu lub o ciekawym zastosowaniu, np. rozpylanie olejku z drzewa herbacianego sprzyja oczyszczaniu powietrza z roztoczy, co jest bardzo cenne dla alergików.

► Popularnym jest użycie olejków w saunach. Świetnie sprawdzają się tu zapachy leśne, np. olejek cedrowy, sosnowy, jodłowy, jak również eukaliptusowy i chyba najpopularniejszy miętowy – najlepiej w formie krystalicznej, czyli mentolu. Należy uważać, ponieważ olejki są łatwopalne i przy bezpośrednim podaniu kropli na rozgrzane kamienie ogień gwarantowany! Dlatego musimy je najpierw zawiesić w wodzie. Stosujemy niewielkie ilości olejków, ich nadmiar może sprawić, że będą szczypać oczy i skóra. Olejki w saunie wywierają silny efekt terapeutyczny ze względu na rozszerzone pory skóry i silne ukrwienie orgranizmu.

Inhalacje to jeden z najstarszych sposobów walki z przeziębieniem lub problemami z zatokami; wystarczy kilka kropel olejku dodać do miski z gorącą wodą, pochylić się nad nią i okryć głowę ręcznikiem, pozostając tak przez kilka minut. Tak można stosować olejek majerankowy, cedrowy, melisowy (wszystkie znakomite na katar).

 

Do odganiania muszek i komarów możemy użyć olejki cytronelowe, lawendowe i lemongrasowe, dostępne w sklepach. Dym takich kadzideł odpędza owady. Paczuszka kadzidełek (HEM) w Intermarche kosztuje ok. 99 gr. Możemy je dodatkowo nacierać olejkiem lemongrasowym lub cytronelowym kupionym w aptece, pozostawić do przeschnięcia po czym ostrożnie zapalić ich wierzchołek. Doskonale przeciwko muchom sprawdza się natarcie kadzidełek dodatkowo olejkiem z drzewa kadzidłowca

dr H. Różański

Miejscowo

Niemal każdy z olejków może być użyty miejscowo, jednakże sposób w jaki to należy robić różni się w zależności od rodzaju olejku. Przede wszystkim należy się upewnić czy możemy użyć olejku na naszej skórze, czy nie mamy alergii lub czy nasz stan zdrowia spowodowany innymi chorobami nie wyklucza nas z ich stosowania. Aby sprawdzić ewentualne reakcje alergiczne ważnym jest żeby używać jednego olejku naraz aby wyeliminować czynnik na który wystąpiła ewentualna reakcja. Zalecam stosowanie stężeń od 0,5 – 5% olejków w oleju roślinnym. Ilość zależy od użytego olejku lub ich mieszaniny, celu stosowania (np. przy migrenie czy bólach mięśni smarujemy bardziej stężonymi olejkami)  i indywidualnych preferencji. Nadmiar olejków łatwo wyczuć, gdyż objawia się intensywnym pieczeniem, a przy stężeniach >10% potrafi się nawet złuszczyć skóra.

► Najważniejszą zasadą stosowania olejków na skórze jest rozcieńczanie; absolutnie zabronione jest bezpośrednie używanie czystego olejku ze względu na ryzyko poparzenia (wyjątkiem jest olejek cedrowy)  Olejek należy rozcieńczyć w oleju roślinnym. Najpopularniejszy, co nie znaczy najlepszy jest olej ze słodkich migdałów. Osobiście preferuje olej jojoba (który w gruncie rzeczy jest woskiem), ale niestety nie należy on do najtańszych. W praktyce nada się nawet olej winogronowy.

► Najbardziej popularną metodą miejscowego użycia olejków eterycznych są masaże. Mogą one dotyczyć całego ciała bądź konkretnych miejsc na stopach lub dłoniach. Olejki działają odprężająco, przeciwbólowo (np. olejek golteriowy, eukaliptusowy, pichtowy, miętowy, kamfora). Zwykle stosujemy ilość 5-15 kropli na 15ml oleju.

olejki_eteryczne_migrena

► W przypadku migren i silnych bólów głowy dobrze sprawdzą się kompresy, czyli nasączenie ciepłego, wilgotnego kawałka materiału i przyłożenie do czoła; ten sposób działa również na obolałe mięśnie lub stawy. Można również dodać olejek do swoich ulubionych kremów lub balsamów. (najlepsze olejki to miętowy, eukaliptusowy, lawendowy, sosnowy, jodłowy). Tu używamy stosunkowo wysokich stężeń, nawet do 5%, szczególnie składników chłodzących.

► Podobny efekt jak mieszanie z kremami daje również kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku – ukojenie nerwów i relaks murowane. Tu można stosować każdy, który nam dobrze służy.

► W przypadku bólów gardła lub zapaleń jamy ustnej najlepiej sprawdzają się płukanki. Aby ją przygotować należy użyć 4-5 kropli olejku eterycznego na pół szklanki wody i dobrze wstrząsnąć. Dobrze działają olejki: goździkowy, szałwiowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, geraniowy.

Na katar stosujemy olejek cedrowy lub melisowy. Ten pierwszy podobno można nawet stosować bez rozcieńczenia, tylko delikatnie szczypie, natomiast melisowy używamy w ilości 2 krople na 15ml wody do przepłukiwania nosa. Oba te olejki mają silne działanie przeciwwirusowe.

 

Doustnie

Czyli najprościej mówiąc, spożywanie olejków. Nie każdy olejek eteryczny nadaje się do takiego stosowania, jak również nie każda osoba powinna używać olejku w ten sposób. Wiele olejków eterycznych jest rozcieńczanych np. alkoholem benzylowym, parafiną czy całym szeregiem innych substancji, których spożywanie raczej nie jest polecane. Niektóre z nich potrafią być toksyczne przy spożyciu, szczególnie w nadmiernych dawkach (np. wrotyczowy, piołunowy), dlatego korzystajmy ze sprawdzonych olejków z dobrego źródła.

► Istnieją trzy główne metody spożywania olejków eterycznych; pierwszym z nich jest gotowanie – może być użyty w formie przyprawy do posiłków (tu najlepiej sprawdzi się np. olejek z oregano)  lub dodatek aromatyczny do wypieków.

► Olejki eteryczne można dodawać do napojów – by wspomóc układ trawienny lub dodać sobie energii, tu polecany jest olejek z mięty pieprzowej lub olejek cytrynowy. Mieszać można z wodą, mlekiem zwykłym, ryżowym lub migdałowym, jednakże należy pamiętać, że olejki słabo mieszają się z nietłustymi napojami i trzeba uważać przy mieszaniu.

lyzeczka_oleju

► Olejek eteryczny można stosować również jako suplement diety – mieszając kilka kropel z łyżeczką miodu, bądź rozcieńczając je w oleju roślinnym. Tak stosuje się np. olejek z oregano.

Spożywając olejki w jakiejkolwiek postaci należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Do sprzątania

Olejki eteryczne posiadają właściwości nie tylko lecznicze, wspomagające lub przeciwbólowe, ale także świetnie sprawdzają się jeśli chcemy zadbać o nasze gospodarstwa domowe.

634_orzechy-1kg-1-woreczek

► Jedną kroplę olejku z drzewa herbacianego możemy dodać do zmywania naczyń; nasz ulubiony olejek dodany do mokrego, jeszcze nie wysuszonego prania nada mu niepowtarzalny zapach (nie poleca się olejków cytrusowych ze względu na ryzyko przebarwień). Szczególnie polecane są olejki do prania z orzechami piorącymi, dzięki czemu uzyskujemy w pełni ekologiczne i pięknie pachnące pranie. Polecane do prania są olejki z drzewa herbacianego, lawendowy, z trawy cytrynowej, goździkowy.

► Olejek cytrynowy usuwa większość trudnych plam i zabrudzeń, natomiast olejek limonkowy skuteczne pomaga pozbyć się zaschniętych gum do żucia a także starych naklejek z różnych powierzchni.

► Wiele olejków posiada silne  właściwości czyszczące i antybakteryjne, więc śmiało można je dodawać do środków jakich używamy w domu, sprejów, odświeżaczy do dywanów lub płynów polerujących.

► Olejek z mięty pieprzowej może nam nawet pomóc pozbyć się z domu niechcianych lokatorów, takich jak różne insekty i owady, wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny i schować go np. za lodówkę, w okolicach okien lub drzwi. Olejek lawendowy świetnie się sprawdza na mole.

Najważniejsze uwagi dotyczące stosowania olejków eterycznych

♦ Olejki należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci

♦ W zaciemnionym, chłodnym miejscu oraz dobrze zamkniętym opakowaniu

♦ Nie powinny być stosowane przez dzieci do lat 3, kobiety w ciąży lub osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi

♦ Olejków należy używać w wentylowanych pomieszczeniach

♦ Nie należy używać tych samych olejków przez bardzo długi czas, chyba że z wyraźnego przepisu lekarza specjalisty

♦ Część z olejków jest łatwopalna, więc należy uważać na otwarty ogień

♦ Należy unikać kontaktu z oczami, w przypadku takiej sytuacji bezwzględnie nie należy przemywać oczu wodą; a w przypadku połknięcia nie należy pić wody

♦ W przypadku olejków cytrusowych nie należy wystawiać się na światło promieniowania UV bezpośrednio po zastosowaniu, najlepiej odczekać kilka godzin

♦ Stosując olejki na skórę lub w wersji spożywczej ZAWSZE należy używać olejków rozcieńczonych

♦ Należy uważać na jakiekolwiek objawy reakcji alergicznych

♦ Warto wybierać tylko olejki pochodzenia naturalnego

♦ W razie jakichkolwiek wątpliwości co do użytkowania olejku eterycznego skontaktuj się z lekarzem lub innym specjalistą

  Ania   Kategoria:  

Komentarze(9)

Subskrybuj komentarze tego artykułu
 • Marek
  21 czerwca 2017, 16:56  Odpowiedz

  Czy olejki eteryczny melisowy firmy Etja który można kupić w Waszym sklepie można stosować doustnie ? W czym najlepiej rozpuścić ? Czy można rozpuścić go w czymś co nie ma kalorii ?

  • Przemek
   13 grudnia 2017, 20:11

   Formalnie olejki eteryczne są wyłącznie do użytku zewnętrznego, ale dobrej jakości 100% olejki można zastosować doustnie. Najlepiej jest je wówczas rozpuścić w oleju roślinnym w proporcji 1:20, czyli na 5ml olejku eterycznego potrzebujemy 100ml oleju.

 • Justa
  5 kwietnia 2018, 11:41  Odpowiedz

  ja uwielbiam olejek mięty, teraz głownie w składzie czegoś, mam żel maternea do nóg ale sam też czasem kupie

 • Katarzyna
  23 marca 2019, 21:36  Odpowiedz

  Witam
  co to znaczy , by olejków nie stosować przez bardzo długi czas (miesiące, lata)?
  Czy można stosować jednocześnie 2, 3, 4 olejki? Czy nie znoszą się wzajemnie?

  • 10 kwietnia 2019, 09:55

   Stosowanie dużych ilości olejków przez długi czas może obciążać wątrobę – dotyczy to przede wszystkim ich spożycia, ale dmuchając na zimne warto być ostrożnym przy długotrwałym stosowaniu olejków na duże powierzchnie ciała.

   Zwykle można, a nawet warto stosować kilka olejków jednocześnie.

 • Alex
  4 maja 2019, 23:10  Odpowiedz

  Producent odświeżacza zaleca używanie olejków rozpuszczalnych w wodzie, czy dobrze rozumiem, że każdy olejek naturalny będzie właściwy?

  • 13 sierpnia 2019, 09:29

   Olejki eteryczne bardzo słabo rozpuszczają się w wodzie, zatem nie nadają się. Być może producent ma na myśli specjalne kompozycje zapachowe? Czy chodzi tutaj o jakiś dyfuzor?

 • Anna
  13 sierpnia 2019, 11:58  Odpowiedz

  W kilku miejscach jest napisane, że rozcieńczyć olejek w wodzie (np.płukanie nosa, gardła, do napojów)
  Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, taką mieszanką można się poparzyć, zniszczyć śluzówkę!!!

 • Marzena
  14 sierpnia 2019, 09:19  Odpowiedz

  Czy używając wewnętrznie i zewnętrznie olejków przez długi czas organizm może uodpornić się na ich działanie?

Dodaj Komentarz


autoresponder system powered by FreshMail