Loading...

Aromaterapia jest kobietą

Główna / Aromaterapia jest kobietą

 

Jak wzburzony ocean, żyzna ziemia i ciepły, wiosenny deszcz. Kobieta jest zmienna. Cykl menstruacyjny trwa zwykle około 28 dni, czyli podobnie do cyklu księżycowego. Obserwując zmiany zachodzące w kobiecym ciele (owulacja, miesiączka) można zauważyć jak korespondują one z fazami księżyca (nów, pełnia). Menopauzę nazywa się przekwitaniem. Jestem kobietą – jestem więc kwiatem, życiodajną planetą, delikatnym wiatrem i trzęsieniem ziemi. Rośliny i olejki eteryczne towarzyszą mi podczas rejsu po oceanie cykliczności. Ciebie również zapraszam w tę podróż!

W artykule znajdziesz poniższą tematykę:

Olejki eteryczne łagodzące objawy PMS oraz bolesnej miesiączki

Przyroda ma naturę cykliczną. Obserwujemy fazy księżyca, pory roku, dzień przeplatający się z nocą, wdech i wydech. Zmiany zachodzące w kobiecym ciele to odzwierciedlenie procesów zachodzących w przyrodzie. Spójrz na nadchodzącą miesiączkę, jak na swobodne przejście do kolejnego etapu, nie jak na niechciany i bolesny czas. Jeżeli trudno przechodzisz przez PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) oraz miesiączkę, to aromaterapia jest dla Ciebie.

Olejki eteryczne przydatne podczas PMS:

 • Obrzęki przedmenstruacyjne: rozmaryn, lawenda, jałowiec (sposób aplikacji: ciepłe kompresy na brzuch i piersi)
 • Rozdrażnienie i zmienny nastrój: róża, jaśmin, szałwia muszkatołowa, geranium, lawenda, bergamotka (sposób aplikacji: kąpiele i masaże – zacznij nawet 10 dni przed planowaną miesiączką)

Przy zbyt obfitym krwawieniu sprawdzają się olejki: cyprysowy, geraniowy i różany. Delikatne masaże brzucha wzbogacone o olejki: lawendowy, geraniowy i z szałwii muszkatołowej działają przeciwbólowo. Mają także działanie rozluźniające i uspokajające. Wykorzystaj ten czas na małe przyjemności; podaruj sobie ucztę dla zmysłów dotyku i zapachu.

Jako remedium na skąpe miesiączki warto stosować olejek mirrowy oraz hyzopowy. Ze względu na swoją właściwość wywoływania krwawienia, nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży (grozi poronieniem).

Olejki eteryczne bezpieczne w trakcie ciąży to: lawendowy, rumiankowy i mandarynkowy

Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych w ciąży

Nie powinno się stosować żadnych olejków eterycznych przez pierwsze 4 miesiące ciąży. Po tym okresie przyszłe mamy bezpiecznie mogą używać olejków: lawendowego, rumiankowego i mandarynkowego. Olejek rumiankowy i lawendowy należy stosować ​w bardzo małych ilościach (najlepiej po jednej kropelce), chyba, że u ciężarnej wcześniej zdarzały się anormalne krwawienia, poronienia lub gdy występowały w rodzinie – wtedy należy całkowicie zrezygnować ze stosowania tych olejków.

Olejek do masażu przeciwko rozstępom:

 • 1 kropla olejku mandarynkowego
 • 1 kropla olejku lawendowego
 • 10 ml oleju ze słodkich migdałów
 • 2 ml olejku z kiełków pszenicy (lub 0,3 ml witaminy E)

Warto pamiętać, że olejek mandarynkowy (tak jak inne olejki cytrusowe) jest fototoksyczny. Oznacza to, że po zaaplikowaniu go na skórę nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych przez najbliższe 12-14 godzin.

Jakich olejków eterycznych używać podczas menopauzy?

Menopauza, zwana też przekwitaniem, to etap, w którym dochodzi do zatrzymania cyklu miesiączkowego. Najczęściej następuje pomiędzy 44, a 45 rokiem życia. Do charakterystycznych objawów należą: uderzenia gorąca i poty, zatrzymanie płynów w organizmie, bezsenność, stany depresyjne. Wiele kobiet doświadcza w tym czasie trudnych emocji, które łączą się z utratą poczucia własnej atrakcyjności i strachem przed zmianami następującymi w ciele. W momencie przekwitania warto zadbać o swoją kobiecość, obserwować emocje, dać sobie pozwolenie na odpoczynek i relaks. Aromaterapia to doskonały sposób na zaopiekowanie się sobą, otulenie ukochanymi zapachami, które dają szczęście i poczucie piękna.

Olejki wspomagające kobiety podczas menopauzy:

Nagłe uderzenia gorąca i pocenie się to typowe objawy menopauzy. Wahania w układzie hormonalnym spowodowane niedoborem progesteronu i estrogenów wpływają na działanie podwzgórza, które nazywane jest “termostatem ciała”. Gwałtowne rozszerzanie się naczyń krwionośnych i podwyższenie tętna to skutki zachodzących zmian w ciele. Olejek z szałwii muszkatołowej i geraniowy stymulują wydzielanie estrogenów, są więc pomocne w przypadku uderzeń gorąca. Olejek z mięty zielonej i pieprzowej powodują przyjemne wrażenie chłodzenia.

Mieszanka na uderzenia gorąca

 • Mięta pieprzowa 2 krople
 • Cyprys (lub inny leśny olejek) 2 krople
 • Szałwia muszkatołowa 10 kropli
 • Mięta zielona 4 krople
 • Geranium 6 kropli
 • Cytryna 6 kropli

Zmieszaj olejki w powyższych proporcjach i trzymaj w ciemnej buteleczce. Dodaj 5 kropli mieszanki do wanny lub rozpuść 4-5 kropli w 5 ml roślinnego oleju bazowego. Tak przygotowaną oliwkę delikatnie wmasuj w okolice brzucha i dolnych pleców.

Obraz “Narodziny Wenus” włoskiego malarza renesansowego Sandra Botticellego

Pachnące afrodyzjaki

Afrodyzjaki to substancje powodujące zwiększony popęd płciowy. Słowo “afrodyzjak” pochodzi od greckiego aphrodisiakos, co tłumaczymy dosłownie jako “wzbudzenie pożądania seksualnego”. Wyrażenie pochodzi od imienia greckiej bogini miłości i piękna – Afrodyty. Jej rzymska wersja – bogini Wenus – posiadała zaczarowany pas, który, gdy tylko go odpinała, był źródłem wszelkiej miłości, żądzy i przyjemności. Afrodyzjaki naśladują magiczną przepaskę Wenus i “wyczarowują” rozkosze cielesnej miłości.

Bardzo często powodem zgaszonej pożądliwości są blokady natury psychicznej. Jeżeli obserwujemy u siebie tego rodzaju problemy, warto najpierw upewnić się, że nie stoją za tym jakieś nieprawidłowości zdrowotne. Wśród afrodyzyjnych olejków eterycznych możemy wyróżnić trzy rodzaje: działające kojąco na nerwy, stymulujące oraz wpływające na układ hormonalny.

Olejki eteryczne działające uspokajająco i przeciwlękowo

Wśród olejków kojących nerwy na szczególne wyróżnienie zasługują olejek z róży damasceńskiej oraz z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli). Posiadają one silne działanie przeciwlękowe, uspokajające i przeciwdepresyjne. Obniżone libido bywa skutkiem przewlekłego stresu, który coraz częściej jest znakiem dzisiejszych czasów. Inne olejki z tej kategorii to: olejek ylang-ylang, paczulowy i z szałwii muszkatołowej.

Stymulujące olejki eteryczne

Do rozgrzewających i pobudzających należą przyprawowe olejki eteryczne: kardamonowy, cynamonowy z kory, z czarnego pieprzu. Zwiększają one ukrwienie ciała, a także działają stymulująco. Mogą okazać się niezwykle pomocne, gdy problemy na tle seksualnym spowodowane są przemęczeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby nie doprowadzać organizmu do stanu ciągłego wyczerpania. Olejki przyprawowe należy rozcieńczyć w roślinnym oleju bazowym przed użyciem i pod żadnym pozorem nie powinno się ich nakładać w pobliżu okolic intymnych. Taki zabieg może poskutkować podrażnieniem, a efekt będzie odwrotny od pożądanego!

Wpływ olejków na układ hormonalny

Olejek geraniowy oraz z szałwii muszkatołowej równoważą poziom hormonów i stymulują wydzielanie estrogenu (szczególnie geraniowy). W efekcie mogą zwiększać płodność kobiety, a wraz z tym pobudzenie seksualne. Z tego powodu olejku geraniowego nie powinno się używać przy jednoczesnym stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych.

***

Zmienność to jakość kobieca. Nasze życie jest podzielone na cykle, a momenty przejścia między nimi bywają trudne. Matka Ziemia otacza nas opieką; oferuje pomoc w postaci roślin i zawartych w nich olejków eterycznych. Zadbaj o siebie w każdym etapie swojego życia i zanurz się w cudownym działaniu aromaterapii.

 

Jaki jest Twój ulubiony “kobiecy” olejek?

Zapraszam do komentowania!

 

Przypisy:

 • V. A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library, 2016
 • P. Davis, Aromaterapia od A do Z czyli poradnik leczenia zapachami, Wydawnictwo Opus, 1993
 • Rätsch, Rośliny miłości: Afrodyzjaki wczoraj i dziś, Wydawnictwo GAMMA, 1992
 • C. Eliopoulos, Invitation to Holistic Health: A Guide to Living a Balanced Life, Jones and Bartlett Publishers International, 2004
 • R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Proffesionals, 2nd edition, 2014

 

 

 

  Jowita   Kategoria:  

Komentarze(4)

Subskrybuj komentarze tego artykułu
 • Wiesława
  7 marca 2020, 14:23  Odpowiedz

  Może się wydawać dziwne ale mnie urzekł korzenny zapach olejeku mirrowego

  • Jowita
   8 marca 2020, 20:55

   Pani Wiesławo,
   olejek mirrowy należy do moich ulubionych 🙂

 • Animasha
  10 marca 2020, 12:15  Odpowiedz

  rozmaryn <3

 • Ella
  18 marca 2020, 11:25  Odpowiedz

  lawenda eukaliptus białe piżmo 👍

Dodaj Komentarz