Loading...

Jak stosować olejki eteryczne

Główna / Jak stosować olejki eteryczne

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje, występujące w różnych częściach roślin m.in. w owocach, korze, nasionach, korzeniach, liściach, kwiatach, żywicy czy w drewnie poszczególnych drzew. Większość z nich pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną, aczkolwiek wykorzystywane są także inne techniki np. wytłaczanie (najczęściej do olejków cytrusowych) czy ekstrakcja rozpuszczalnikami. Olejki eteryczne w roślinie pełnią funkcje obronne (przeciwwirusowe, grzybobójcze i antybakteryjne), a także wabią owady do zapylania.

Olejki eteryczne vs oleje

Mimo podobnej nazwy, olejki eteryczne i oleje to substancje o zupełnie innym charakterze. Oleje to mieszaniny estrów kwasów tłuszczowych, natomiast olejki eteryczne to bardzo złożone mieszaniny wielu różnych substancji chemicznych np. terpenów, estrów, alkoholi. Zarówno oleje, jak i olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. Oleje pozostawiają po sobie tłustą plamę, w przypadku olejków eterycznych tłusty ślad nie jest widoczny po ich wyparowaniu.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to mocno skoncentrowane i skuteczne esencje roślin. Wpływają pozytywnie na nasz nastrój, a także na nasze zdrowie. Warto więc wprowadzić aromaterapię do naszego życia.  Ze względu na ich silną koncentrację bardzo ważne jest, by stosować je rozważnie i w odpowiednich ilościach.

Zanim zaczniemy używać olejków eterycznych, należy zapoznać się z ich działaniem i najlepszymi sposobami na ich wykorzystanie. Na stronie naszego sklepu znajdują się opisy olejków eterycznych ze zwróceniem uwagi na ich właściwości, zastosowanie, a także przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości natury zdrowotnej warto skonsultować się z naturopatą, bądź inną wykwalifikowaną osobą w celu ustalenia, czy dany olejek w naszej kondycji zdrowotnej może być przez nas bezpiecznie stosowany.

Olejków eterycznych możemy używać na cztery sposoby:

Zapraszamy zatem do zapoznania się z różnymi sposobami stosowania olejków.

Aromatycznie

► Wdychać olejki można na wiele sposobów, bardzo popularną metodą jest bezpośrednie wdychanie z dłoni  (ang. direct palm inhalation).  Wystarczy skropić dłonie 1-2 kroplami wybranego olejku/olejków (po wcześniejszym rozcieńczeniu), delikatnie je przetrzeć, a następnie głęboko wdychać. Można również wdychać olejki prosto z buteleczki, którą łatwo nosić przy sobie i korzystać, gdy tylko będzie potrzeba. W sytuacjach stresowych świetnie sprawdzi się olejek lawendowy, a zapach mięty pieprzowej przyniesie nam orzeźwienie umysłu i poprawi koncentrację. Jako nośnika zapachu można także użyć chusteczki lub małego skrawka materiału, bezpośrednio skraplając ich powierzchnię, a następnie wdychając. Podobną metodą jest skroplenie poduszki lub pościeli, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości snu i zapobiega bezsenności (jeśli zastosujemy olejki o działaniu wyciszającym i odprężającym). W tej sytuacji świetnie sprawdzi się olejek lawendowy, melisowy, różany czy mandarynkowy. Dodatkowo, olejki eteryczne wykazują działanie bakteriobójcze, więc odświeżą naszą pościel i zahamują rozwój drobnoustrojów.

► Dość popularną formą inhalacji olejkami eterycznymi są kominki aromaterapeutyczne, w których umieszcza się świeczkę ogrzewającą olejek od spodu, powodując jego parowanie i roznoszenie się zapachu po pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że wyższa temperatura znacznie pogarsza walory terapeutyczne wielu olejków.  Do aromatyzacji przestrzeni można stworzyć własne odświeżacze powietrza np. do wypełnionego wodą atomizera dodać ok. kilkunastu kropli olejku i używać w zależności od potrzeb (najpierw porządnie wstrząsając). Skroplona olejkiem sól morska pozostawiona w ozdobnym pojemniczku również będzie stopniowo wydzielała aromat i sprawdzi się jako estetyczny odświeżacz powietrza. Zamiast soli morskiej można użyć do tego mieszanki wysuszonych kwiatów lub liści i nasycić je olejkami eterycznymi. Warto pamiętać, żeby dobrać olejki tak, aby oprócz ich działania odpowiadała nam ich kompozycja zapachowa, ponieważ bardzo często nasz organizm sam podpowiada co jest dla nas odpowiednie.

diffuser

► Dobrym i skutecznym sposobem jest dodanie olejku do nawilżacza powietrza, należy jednak sprawdzić czy producent przewiduje takie zastosowanie, ponieważ część olejków reaguje z tworzywami sztucznymi (szczególnie olejki cytrusowe). Na rynku dostępne są modele dedykowane specjalnie do aromaterapii tzw. dyfuzory ultradźwiękowe. Można w nich rozpylać olejki eteryczne bez podgrzewania, a więc z zachowaniem ich właściwości prozdrowotnych. Aromatyzacja powietrza posiada szereg różnych zastosowań np. pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, poprawę nastroju lub oczyszczanie powietrza. Rozpylanie olejku z drzewa herbacianego sprzyja dezynfekcji pomieszczenia i zabijaniu roztoczy, co jest bardzo cenne dla alergików.

► Kolejną popularną formą jest sauna aromaterapeutyczna. Świetnie sprawdzają się tu zapachy leśne np. olejek cedrowy, sosnowy, jodłowy i eukaliptusowy. Do najbardziej powszechnych należy olejek z mięty pieprzowej, często też używa się jego głównego składnika – mentolu – w formie krystalicznej. Przy stosowaniu olejków w saunie należy pamiętać o tym, że są to substancje łatwopalne. Przed skropleniem rozgrzanych kamieni, olejki trzeba koniecznie zawiesić w wodzie. Ważne by dobrać odpowiednią ilość, ponieważ ich nadmiar może podrażnić skórę oraz oczy. Olejki stosowane w saunie wywierają silny efekt terapeutyczny ze względu na rozszerzone pory skóry i zwiększone ukrwienie organizmu.

► Klasyczna inhalacja to jeden z najstarszych sposobów walki z przeziębieniem oraz innymi schorzeniami górnych dróg oddechowych. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do głębokiego talerza lub miski z gorącą wodą, pochylić się nad nią i okryć głowę ręcznikiem. W takiej pozycji należy pozostać przez ok. 5 – 10 minut, głęboko oddychając. Podczas inhalacji oczy powinny być zamknięte, aby uniknąć ich podrażnienia. W tym przypadku znakomitym wyborem będą: olejek eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy, z oregano, z mięty pieprzowej.

 

Do odganiania muszek i komarów możemy użyć olejki cytronelowe, lawendowe i lemongrasowe, dostępne w sklepach. Dym takich kadzideł odpędza owady. Paczuszka kadzidełek (HEM) w Intermarche kosztuje ok. 99 gr. Możemy je dodatkowo nacierać olejkiem lemongrasowym lub cytronelowym kupionym w aptece, pozostawić do przeschnięcia po czym ostrożnie zapalić ich wierzchołek. Doskonale przeciwko muchom sprawdza się natarcie kadzidełek dodatkowo olejkiem z drzewa kadzidłowca

dr H. Różański

Miejscowo

Niemal każdy z olejków może być stosowany miejscowo, jednakże sposób w jaki należy to robić różni się w zależności od rodzaju olejku. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić zanim zaczniemy używać olejku na większej powierzchni ciała, jest próba uczuleniowa. Na oczyszczoną skórę w delikatnym miejscu (np. za uchem, wewnętrzna część łokcia lub nadgarstka) powinno się nałożyć rozcieńczony olejek. Jeżeli w ciągu 24 godzin nie wystąpi żadna reakcja uczuleniowa (np. wypryski, zaczerwienienie, opuchlizna, swędzenie) śmiało można wprowadzić sprawdzony olejek do użytku. Zaleca się stosowanie stężeń od 0,5 – 5% olejków eterycznych w roślinnym oleju bazowym. Rozbieżność ta wynika z charakteru poszczególnych olejków, celu ich stosowania oraz indywidualnych preferencji i wrażliwości. Niektóre olejki są łagodne dla skóry (np. lawendowy, z drzewa herbacianego), podczas gdy inne łatwo ją podrażniają (np. cynamonowy z kory, imbirowy). Zbyt wysoką zawartość olejku łatwo wyczuć, gdyż objawia się ona intensywnym pieczeniem, a przy stężeniach >10% może dojść nawet do złuszczenia się skóry.

► Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych na skórze jest ich rozcieńczanie. Z wyjątkiem kilku przypadków, absolutnie zabronione jest ich bezpośrednie stosowanie na skórę, ponieważ grozi to jej poparzeniem. Olejki należy rozcieńczyć w odpowiednim nośniku, najlepiej w oleju roślinnym (np. kokosowym, winogronowym, ze słodkich migdałów, jojoba, shea). Olej bazowy warto dobrać do potrzeb skóry oraz powierzchni stosowania.

Świetnym sposobem wzbogacenia pielęgnacji naszego ciała będzie dodatek olejków eterycznych do ulubionych kremów lub balsamów. Najlepiej, aby miały one prosty i naturalny skład. Zaleca się dodanie 1-2 kropli tuż przed użyciem do jednorazowej porcji produktu.

Masaże to najbardziej popularna metoda miejscowego użycia olejków eterycznych. Mogą one obejmować całe ciało, bądź konkretne miejsca (np. twarz, stopy, obolałe mięśnie). Masaż może mieć charakter relaksujący (olejek lawendowy, melisowy), przeciwbólowy (olejek z mięty pieprzowej, golteriowy) lub energetyzujący (olejki cytrusowe, rozmarynowy). Zwykle stosuje się ilość 5 – 10 kropli olejku na 15 ml oleju bazowego.

olejki_eteryczne_migrena

Kompresy to kolejna forma miejscowego zastosowania aromaterapii. Ręcznik lub kawałek innego materiału nasącza się w mieszaninie olejków w wodzie (ok. 5 kropli na pół szklanki wody). Zimne kompresy sprawdzą się w przypadku bólu głowy (przykładamy na czoło i kark), nadwyrężonych ścięgien lub jako pierwsza pomoc przy skręceniach i zwichnięciach. Do wody na zimny kompres warto dodać kostki lodu. Gorące kompresy zaleca się przeważnie do bólu o charakterze przewlekłym np. ból pleców, reumatyzm, artretyzm. Nasączony materiał należy owinąć folią w celu utrzymania odpowiedniej temperatury.

► Do najprzyjemniejszych form stosowania olejków eterycznych należy kąpiel aromaterapeutyczna. Metoda ta jest wszechstronna, wystarczy tylko odpowiednio dobrać olejki. Zaleca się najpierw umyć ciało pod prysznicem, a następnie zażyć kąpieli.  Zanim dodamy olejki (10-15 kropel) do wanny,  należy je rozcieńczyć w oleju bazowym, z racji ich nierozpuszczalności w wodzie. W ten sposób unikniemy podrażnienia skóry. Taka kąpiel powinna trwać 15-30 minut, a po wyjściu z wody nie powinno się płukać ciała, a jedynie delikatnie osuszyć je ręcznikiem. W przypadku obolałych nóg lub przy grzybicach skóry stosuje się tzw. moczenie stóp w misce z wodą. Należy wówczas zastosować proporcję 4-5 kropli olejków na 10l wody.  W tym przypadku również trzeba pamiętać o wcześniejszym rozcieńczeniu.

► W przypadku bólu gardła lub innych stanów zapalnych jamy ustnej najlepiej sprawdzą się płukanki. Do połowy szklanki ciepłej wody należy dodać 3-5 kropli olejku, a następnie dobrze wstrząsnąć. Można też dodać odrobinę miodu, który ułatwi rozproszenie olejku w wodzie. Świetnie nadadzą się olejki: goździkowy, szałwiowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy.

Wewnętrznie

Kolejną formą aromaterapii jest stosowanie wewnętrzne, czyli spożywanie olejków. Nie każdy olejek eteryczny jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Niektóre z nich są toksyczne przy spożyciu (np. wrotyczowy, piołunowy). Przed zastosowaniem należy upewnić się, że mamy do czynienia ze 100% naturalnym olejkiem eterycznym. Na rynku dostępne są produkty rozcieńczane alkoholem benzylowym, parafiną lub innymi rozpuszczalnikami, których spożywanie nie jest wskazane. Ponadto należy dokładnie przestudiować przeciwwskazania, dawkę dzienną oraz upewnić się, że dany olejek jest bezpieczny przy stosowaniu wewnętrznym, a następnie rozcieńczyć go przed spożyciem.

Istnieją trzy główne formy doustnego stosowania olejków: jako przyprawa do posiłków, napojów lub jako suplement diety.

► Jako przyprawę można stosować np. olejek z oregano lub rozmarynowy (jednocześnie będą wspomagać trawienie). Olejek z trawy cytrynowej świetnie pasuje do dań orientalnych. Olejki korzenne lub cytrusowe wspaniale sprawdzają się jako aromatyczne dodatki do wypieków.

Olejki dodawane do napojów również wspomogą trawienie, rozgrzeją nas (np. korzenne dodane do kakao, kawy) lub ochłodzą w upalny dzień (olejek z mięty pieprzowej). Olejki cytrusowe dodadzą nam energii i świetnie sprawdzą się jako dodatek do oczyszczającej diety sokowej. Tu również należy pamiętać, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie. Warto zatem do napoju dodać łyżeczkę miodu, bądź tłuszczu.

lyzeczka_oleju

► Olejki eteryczne można stosować także jako suplementy diety np. rozpuszczając 1-2 krople na łyżce miodu lub oleju roślinnego (np. oliwy z oliwek). W tej formie często stosowany jest olejek z oregano, który wykazuje silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze.

Do sprzątania

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze olejki eteryczne doskonale nadają się jako dodatek do środków czystości stosowanych w gospodarstwach domowych.

634_orzechy-1kg-1-woreczek

► Jedną kroplę olejku z drzewa herbacianego możemy dodać na gąbkę do zmywania naczyń lub ścierkę, którą sprzątamy w łazience. Warto również spryskiwać zasłony prysznicowe roztworem wodnym z dodatkiem tego olejku, ponieważ zapobiega on powstawaniu pleśni. Szczególnie polecane jest stosowanie olejków wraz z orzechami piorącymi, dzięki czemu uzyskamy w pełni ekologiczne i pięknie pachnące pranie (np. olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, z trawy cytrynowej, goździkowy). Nie poleca się używania olejków cytrusowych ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień. Do prania przepoconych ubrań sportowych lub pracowniczych doskonale sprawdzi się wszechstronny olejek z drzewa herbacianego.

► Większość olejków wykazuje działanie antyseptyczne, śmiało więc można dodawać je do wszelakich środków czystości stosowanych w domu. Aromatyzacja pomieszczeń dezynfekuje powietrze, zabija roztocza, a także odstrasza insekty (np. olejek lawendowy doskonale radzi sobie z molami).

Najważniejsze uwagi dotyczące stosowania olejków eterycznych

♦ Olejki eteryczne należy przechowywać szczelnie zamknięte w suchym, zacienionym i niedostępnym dla dzieci miejscu;

♦ Należy stosować tylko naturalne olejki eteryczne o wysokiej jakości;

♦ W przypadku olejków cytrusowych zaleca się unikać wystawiania skóry na promieniowanie UV przynajmniej przez 12 godzin od użycia;

♦ W przypadku kobiet karmiących, ciąży, dzieci oraz konkretnych dolegliwości należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i zasięgnąć rady naturopaty lub lekarza;

♦ Przed pierwszym użyciem olejku należy wykonać próbę uczuleniową;

Przy zastosowaniu miejscowym oraz wewnętrznym zaleca stosować się tylko rozcieńczone olejki eteryczne;

 

 

 

  Ania   Kategoria:  

Komentarze(11)

Subskrybuj komentarze tego artykułu
 • Marek
  21 czerwca 2017, 16:56  Odpowiedz

  Czy olejki eteryczny melisowy firmy Etja który można kupić w Waszym sklepie można stosować doustnie ? W czym najlepiej rozpuścić ? Czy można rozpuścić go w czymś co nie ma kalorii ?

  • Przemek
   13 grudnia 2017, 20:11

   Formalnie olejki eteryczne są wyłącznie do użytku zewnętrznego, ale dobrej jakości 100% olejki można zastosować doustnie. Najlepiej jest je wówczas rozpuścić w oleju roślinnym w proporcji 1:20, czyli na 5ml olejku eterycznego potrzebujemy 100ml oleju.

 • Justa
  5 kwietnia 2018, 11:41  Odpowiedz

  ja uwielbiam olejek mięty, teraz głownie w składzie czegoś, mam żel maternea do nóg ale sam też czasem kupie

 • Katarzyna
  23 marca 2019, 21:36  Odpowiedz

  Witam
  co to znaczy , by olejków nie stosować przez bardzo długi czas (miesiące, lata)?
  Czy można stosować jednocześnie 2, 3, 4 olejki? Czy nie znoszą się wzajemnie?

  • 10 kwietnia 2019, 09:55

   Stosowanie dużych ilości olejków przez długi czas może obciążać wątrobę – dotyczy to przede wszystkim ich spożycia, ale dmuchając na zimne warto być ostrożnym przy długotrwałym stosowaniu olejków na duże powierzchnie ciała.

   Zwykle można, a nawet warto stosować kilka olejków jednocześnie.

 • Alex
  4 maja 2019, 23:10  Odpowiedz

  Producent odświeżacza zaleca używanie olejków rozpuszczalnych w wodzie, czy dobrze rozumiem, że każdy olejek naturalny będzie właściwy?

  • 13 sierpnia 2019, 09:29

   Olejki eteryczne bardzo słabo rozpuszczają się w wodzie, zatem nie nadają się. Być może producent ma na myśli specjalne kompozycje zapachowe? Czy chodzi tutaj o jakiś dyfuzor?

 • Anna
  13 sierpnia 2019, 11:58  Odpowiedz

  W kilku miejscach jest napisane, że rozcieńczyć olejek w wodzie (np.płukanie nosa, gardła, do napojów)
  Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, taką mieszanką można się poparzyć, zniszczyć śluzówkę!!!

 • Marzena
  14 sierpnia 2019, 09:19  Odpowiedz

  Czy używając wewnętrznie i zewnętrznie olejków przez długi czas organizm może uodpornić się na ich działanie?

 • 21 listopada 2019, 19:56  Odpowiedz

  Super artykuł, już wiem czego potrzebuję i co muszę kupić i na co 🙂

 • Andi
  8 grudnia 2019, 19:33  Odpowiedz

  ja od dawna korzystam z olejków, potrafią zmienić momentalnie nastrój, polecam dolewać do nawilżacza powietrza ja mam Oskar Stadler, bardzo cichy

Dodaj Komentarz