Loading...

Bertram

Główna / Kompendium / Bertram
Nazwa polska: Bertram lekarski Nazwa łacińska: Anacyclus pyrethrum Nazwa zwyczajowa: bertram, akarkara

Bertram lekarski (Anacyclus pyrethrum) to zioło wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej jako afrodyzjak, który podnosi męskie libido, zwiększa płodność i poziom testosteronu. Istnieją też doniesienia o ochronnym wpływie bertramu na komórki nerwowe, związanym z poprawą pamięci i działaniem przeciwdrgawkowym. Powyższe cechy przypisuje się działaniu alkilamidów, substancji bioaktywnych bertramu, których wyizolowano 13 rodzajów.

Właściwości

  • Badania na zwierzętach potwierdzają pozytywny wpływ bertramu na męskie funkcje rozrodcze. W badaniu Pahuja i wsp. podawano szczurom alkoholowy wyciąg z korzenia bertramu codziennie przez 28 dni. Po upływie tego czasu zmierzono liczebność, ruchliwość i żywotność plemników, objętość spermy oraz poziom testosteronu i hormonu luteinizującego. Okazało się, że każdy z mierzonych parametrów uległ poprawie u zwierząt otrzymujących wyciąg z bertramu [1].
  • Właściwości przeciwdrgawkowe bertramu zaobserwowano w badaniu na szczurach z 2012 r. Ekstrakt alkoholowy z korzenia bertramu zmniejszył intensywność wywołanych elektrycznie drgawek u szczurów, a także zapobiegł uszkodzeniom mózgu zwierząt i zmniejszył poziom stresu oksydacyjnego spowodowanego szokiem [2]. Zjawisko to może być wykorzystane w terapii chorych na padaczkę.
  • W badaniu Sujith i wsp. wykazano, że bertram pozytywnie wpływa na pamięć i zdolności uczenia się. Badacze podawali szczurom alkoholowy wyciąg z korzenia bertramu, a potem wywoływali u nich amnezję za pomocą substancji chemicznej. Szczury były następnie poddawane trzem różnym testom sprawdzającym ich zdolności uczenia się, kojarzenia i zapamiętywania. Każdy test został wykonany lepiej przez te zwierzęta, które spożyły wcześniej ekstrakt z bertramu [3].

Dostępne produkty

Źródła

  1. Androgenic and spermatogenic activity of alkylamide-rich ethanol solution extract of Anacyclus pyrethrum DC. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Root extract of Anacyclus pyrethrum ameliorates seizures, seizure-induced oxidative stress and cognitive impairment in experimental animals. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. Memory-enhancing activity of Anacyclus pyrethrum in albino Wistar rats. http://www.sciencedirect.com
  4. https://examine.com

Dodaj Komentarz