Loading...

Caigua

Główna / Kompendium / Caigua
Nazwa polska: Cyklantera stopowa Nazwa łacińska: Cyclanthera pedata Nazwa zwyczajowa: Caigua

Caigua (Cyclanthera pedata) to roślina z rodziny dyniowatych, która została udomowiona przez Indian z plemienia Quechua zamieszkujących peruwiańskie Andy. Obecnie caigua uprawiana jest w całej Ameryce Południowej i Środkowej ze względu na swoje owoce, które spożywane są tam na różne sposoby jako warzywo. Wykorzystywane są także w peruwiańskiej medycynie naturalnej jako środek wspomagający odchudzanie, obniżający poziom cholesterolu i glukozy we krwi, wspierający leczenie cukrzycy i chorób układu krążenia.

Właściwości

Istnieje tylko jedno badanie kliniczne wykorzystujące owoce caigua. Pozostałe badania opierają się o analizy chemiczne, gdyż skład owoców nie został jeszcze do końca poznany. Związki czynne dotychczas odkryte w owocach caigua to przede wszystkim beta-sitosterol, kwas galakturonowy, flawonoidy, glikozydy, taniny, alkaloidy i terpeny.

W 1995 r. przeprowadzono próbę kliniczną z udziałem 18 kobiet przed menopauzą i 24 kobiet po menopauzie. Pacjentki miały dyslipidemię, czyli podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i triglicerydów we krwi, wysoki poziom frakcji LDL i niski poziom frakcji HDL. Ponadto u wszystkich pacjentek występowała otyłość oraz nadciśnienie. Przez 12 tygodni uczestniczki badania przyjmowały kapsułki z wysuszonym i sproszkowanym owocem caiguy w różnych dawkach. Po zakończeniu badania poziom cholesterolu całkowitego u kobiet przyjmujących 1,8 g caiguy dziennie obniżył się o 22% w stosunku do wartości początkowej, poziom frakcji LDL spadł o 33%, a poziom frakcji HDL wzrósł o 33%. Niższe dawki caiguy nie wpłynęły istotnie na mierzone parametry. Wyniki wskazują na możliwość wykorzystania sproszkowanych owoców caigua w terapii dyslipidemii, jednak konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań klinicznych, aby potwierdzić te wyniki.

Zastosowanie

Preparaty ze sproszkowanych owoców caigua mogą być stosowane jako wspomaganie terapii dyslipidemii oraz chorób serca i układu krążenia, otyłości, cukrzycy i nadciśnienia.

Dostępne produkty

Źródła

  1. Serum Lipid and Lipoprotein Levels in Postmenopausal Women: ShortCourse Effect of Caigua. http://journals.lww.com
  2. Determination of the mineral composition of Caigua (Cyclanthera pedata) and evaluation using multivariate analysis. http://www.sciencedirect.com

Dodaj Komentarz


autoresponder system powered by FreshMail