Loading...

Damiana

Główna / Kompendium / Damiana
Nazwa polska: Turnera rozpierzchła Nazwa łacińska: Turnera diffusa Nazwa zwyczajowa: Damiana

Damiana (Turnera aphrodisiaca; Turnera diffusa) mniej znana pod polską nazwą Turnera niżawka lub Turnera rozpierzchła, to mały krzew należący do rodziny Męczennicowatych (Passifloraceae). Można ją spotkać od Meksyku, poprzez Amerykę Środkową i Południową, występuje także na obszarze Indii oraz Afryki. Damiana posiada długą tradycję stosowania – prawdopodobnie była jedną z najważniejszych roślin Majów, którzy używali jej w zaburzeniach równowagi i zawrotach głowy. Po raz pierwszy trafiła do Europy w XVII wieku za pośrednictwem hiszpańskich misjonarzy, którzy obserwowali zwyczaje Meksykanów. Potoczna nazwa rośliny pochodzi od średniowiecznego aptekarza św. Damiana.

Damiana posiada aromatyczne liście, które przypominają zapach fig. Wyciągi z liści damiany stanowią dodatek do kosmetyków, a także ze względu na oryginalny aromat dodaje się je również do deserów, napojów bezalkoholowych i likierów.
W liściach znajdują się m.in. flawonoidy (głównie pochodne apigeniny i luteoliny), apigenina, arbutyna, kofeina oraz olejek eteryczny.

Przegląd badań

Wyciągi z damiany działają rozgrzewająco, wzmacniająco i przeciwlękowo, niwelują zmęczenie i stres, a także zwiększają wydolność organizmu i działają adaptogennie. Damiana zalecana jest w stanach przeciążenia umysłowego i fizycznego, nadmiernym stresie i osłabieniu. Wpływa korzystnie na sprawność umysłową, samopoczucie i nastrój.

Damiana ułatwia trawienie, działa przeciwwrzodowo, a także wspomaga procesy detoksykacji i oczyszczania organizmu, działa moczopędnie i delikatnie przeczyszczająco.

Afrozdyzjak – prawda czy mit?

W medycynie ludowej ziele damiany było stosowane w celu zwiększania witalności i popędu płciowego od niepamiętnych czasów, o czym może świadczyć jego łacińska nazwa ‘aphrodisiaca’. Współczesne badania nad afrodyzyjnymi właściwościami wyciągów z damiany, które były przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych, potwierdzają jej pozytywny wpływ na libido – jednak tylko w odniesieniu do osobników o obniżonej sprawności seksualnej lub impotentnych. W przypadku osobników aktywnych seksualnie wyciąg z damiany nie wywierał takiego efektu. U samców z zaburzeniami seksualnymi zaobserwowano poprawę w jednorazowym osiągnięciu ejakulacji oraz zdolności do osiągnięcia kolejnej, ponadto wyciąg z damiany zmniejszył przedział czasowy pomiędzy pierwszym i drugim wytryskiem. Najsilniejszy efekt obserwowano po 2 godzinach od podania wyciągów.

Mechanizm leżący u podłoża zwiększania libido jest wielokierunkowy – dotyczy hamowania aktywności aromatazy, która umożliwia konwersję androgenów do estrogenów (zwiększona aktywność aromatazy pogłębia deficyt wolnego testosteronu, co przyczynia się do obniżenia libido i potencji), a także zwiększenia uwalniania tlenku azotu (NO), który jest ważnym regulatorem zachowań seksualnych. Warto podkreślić, że inhibitory aromatazy mają duży udział w utrzymaniu poziomu testosteronu oraz siły, energii i masy mięśniowej u mężczyzn. Ponadto substancje aktywne zawarte w ekstrakcie (prawdopodobnie flawonoidy) powodują wazorelaksację w obrębie mięśni gładkich ciał jamistych, zwiększając do nich dopływ krwi i przyspieszając erekcję.

W literaturze można również znaleźć badania porównujące wodny wyciąg z liści damiany z sildenafilem – składnikiem Viagry. Wyniki sugerują podobny mechanizm działania obydwu środków – czyli hamowanie aktywności fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5). Niewątpliwą zaletą wyciągów z ziela damiany jest dodatkowy stymulujący wpływ na mięśnie gładkie ciał jamistych oraz działanie przeciwlękowe i zmniejszające napięcie, które jest częstą przyczyną zaburzeń popędu seksualnego.

 • Działanie przeciwlękowe

W Brytyjskiej Farmakopei (British Herbal Pharmacopoeia) liście damiany zalecane są przede wszystkim w nerwicy lękowej związanej z impotencją, a także w depresji, niestrawności i zaparciach wywołanych napięciem psychicznym. Za działanie przeciwlękowe odpowiada zawarta w zielu apigenina.

 • Przeciwnowotworowe właściwości

Wyciągi z damiany wywierają hamujący wpływ na aromatazy, w związku z tym, może mieć ona potencjał w terapii hormonozależnego raka piersi. Inhibitory aromatazy, które ograniczają szybkość konwersji androgenów do estrogenów, wydają się być obiecującymi czynnikami terapeutycznymi w leczeniu chorób estrogenozależnych.

 • Przeciwwrzodowe właściwości damiany

W medycynie ludowej Meksyku liście ziela damiany były od dawna powszechnie wykorzystywane w schorzeniach układu pokarmowego. Badania eksperymentalne wykazały, że arbutyna – substancja zawarta w zielu damiany wywiera ochronne działanie na śluzówkę żołądka, hamuje powstawanie obrzęków i stanu zapalnego. Niektóre badania wskazują również na hipoglikemiczne (obniżające poziom glukozy) właściwości wyciągów z ziela damiany.

Działanie

Właściwości prozdrowotne

 • Zwiększa libido
 • Poprawia samopoczucie
 • Działa wzmacniająco i przeciwdepresyjnie
 • Zmniejsza napięcie i lęk, uspokaja nerwy
 • Działa rozgrzewająco
 • Wspomaga trawienie
 • Pobudza układ moczowo-płciowy
 • Wspomaga leczenie otyłości
 • Posiada właściwości przeciwnowotworowe (zwłaszcza w stosunku do hormonozależnego raka piersi)
 • Jest naturalnym antyoksydantem
 • Niweluje zmęczenie i wpływa adaptogennie
 • Działa prokognitywnie – wspomaga funkcjonowanie poznawcze
 • Wzmaga procesy oczyszczania i detoksykacji
 • Działa moczopędnie i odkażająco na układ moczowy

Bezpieczeństwo

Nie wykazano niekorzystnego wpływu stosowanych dawek arbutyny (uważanej za związek toksyczny) na komórki wątroby szczurów.

Synergia

L-arginina – prekursor tlenku azotu
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba)
Żeń szeń (Panax ginseng) – usprawnia krążenie obwodowe

Dostępne produkty

 

Literatura cytowana

1. Kwiatkowska, J., Matławska, I., Wojcińska, M., (2015). Turnera diffusa Willd. ex Schult. jako roślina lecznicza. Postępy fitoerapii (16) 4, s. 237-243. http://www.postepyfitoterapii.pl
2. Mikzińska, K., Matławska, I., (2007). Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych. Postępy fitoterapii 1, s. 13-19. http://www.czytelniamedyczna.pl
3. Różański, H., Turnera diffusa Willdenow – turnera rozpierzchła = rozpostarta w fitoterapii. http://rozanski.li

Komentarze(1)

Subskrybuj komentarze tego artykułu
 • Malwina
  26 listopada 2018, 16:07  Odpowiedz

  Damiana – pierwszy raz słyszę o takim krzewie a tym bardziej o jego zdrowotnych właściwościach. Proszę mi powiedzieć w jakiej formie jest dostępny? Czy można zakupić go w sklepie stacjonarnym? Mam na myśli produkt gotowy do spożycia. Szukam różnych naturalnych sposobów na oczyszczanie organizmu z toksyn a widzę po artykule, że to jeden z jego wielu zastosowań. Pozdrawiam!

Dodaj Komentarz


autoresponder system powered by FreshMail