Loading...

Glistnik

Główna / Kompendium / Glistnik
Nazwa polska: Glistnik jaskółcze ziele Nazwa łacińska: Chelidonium majus

Zastosowanie

Nalewka z ziela glistnika należy do bardzo starych preparatów zielarskich. Tradycyjnie stosowano ją na dolegliwości układu pokarmowego – przy skurczach jelit, stanach skurczowych woreczka żółciowego, przy zastojach żółci wywołanych kamicą żółciową, do przerywania kolek oraz w bólach menstruacyjnych. Skutecznie hamuje objawy choroby refluksowej przełyku (reflux, zgaga, uczucie pieczenia w klatce piersiowej). Ponadto działa przeciwbakteryjnie (zwłaszcza w stosunku do bakterii gram-dodatnich), przeciwwirusowo, niszczy pierwotniaki oraz w pewnym stopniu grzyby chorobotwórcze. Nalewka z glistnika wzmaga czynności wydzielnicze wątroby, trzustki i jelit, pobudza trawienie i hamuje procesy fermentacyjne i gnilne w jelitach.

Odtruwa organizm i odciąża wątrobę, gdyż zmniejsza uwalnianie niepożądanych amin i ketonów, a także zmniejsza wydzielanie siarkowodoru w jelicie grubym. Zbyt wysokie stężenie ketonów, siarkowodoru, amin i ciał indolowych prowadzi do gorszego samopoczucia, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie poznawcze i koncentrację uwagi, a także prowadzi do osłabienia siły mięśni. Nalewka z glistnika poprawia metabolizm aminokwasów i białek, które mogą być ponownie przyswojone, a nie rozkładane do amin i kwasu karboksylowego. Efekt ten wykorzystuje się w sporcie, aby poprawić bilans aminokwasów, a także wspomóc pracę mięśni. Alkaloidy zawarte w glistniku mają także pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego, wykazują właściwości uspokajające, przeciwlękowe oraz wpływają korzystnie na funkcjonowanie pamięci.

Działanie

Właściwości prozdrowotne

 • Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie i poprzecznie prążkowane
 • Przeciwdziała zastojom żółci i wytrącaniu się złogów w układzie żółciowym (działa żółciopędnie)
 • Zapobiega objawom związanym z resekcją pęcherzyka żółciowego (reflux, zgaga)
 • Niszczy drobnoustroje chorobotwórcze (bakterie, wirusy, pierwotniaki i częściowo grzyby)
 • Odtruwa organizm
 • Ma właściwości przeciwbólowe
 • Obniża ciśnienie krwi
 • Działa uspokajająco i rozluźniająco
 • Niweluje nerwice wegetatywne, zmniejsza stany napięcia i lęku
 • Działa wyciszająco na umysł i nasennie
 • Działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo
 • Wspomaga leczenie infekcji dróg płciowych
 • Ułatwia wypróżnianie (pomaga przy bolesnych zaparciach i bolesnych biegunkach)
 • Ma właściwości antyoksydacyjne

Świeży sok wyciśnięty z ziela (nie poddawany obróbce termicznej) jest bogaty w peptydy glistnikowe, które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, wspomagają leczenie choroby wrzodowej (również owrzodzenia jelita grubego i dwunastnicy) chociaż jest to nieco kontrowersyjne. Alkaloidy mają działanie przeciwpasożytnicze (w stosunku do pierwotniaków) przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwnowotworowe (zwłaszcza sangwinaryna, chelerytyna i koptyzyna).

Preparaty z glistnika stosuje się w przypadku wirusowych zakażeń skóry- brodawek pospolitych, ”kurzajek”, kłykcin kończystych i opryszczki. Z powodzeniem można także stosować na brodawki świeży sok z glistnika wyciekający ze złamanej łodygi.
Preparaty z suszonego ziela mają równie szerokie zastosowanie co świeży sok, charakteryzują się jednak innym kierunkiem działania.

Działania niepożądane

Badania dotyczące wpływu glistnika na wątrobę są bardzo niespójne. Z jednej strony wskazuje się na właściwości ochronne na komórki wątroby (hepatoprotekcyjne), a z drugiej strony sugeruje się negatywny wpływ wyciągów z glistnika na wątrobę. W większości przypadków, w których odnotowano szkodliwy wpływ na wątrobę stosowano preparaty złożone, zawierające m.in. ekstrakty z Chelidonium majus. Mimo to działanie niepożądane przypisano jedynie ekstraktom z glistnika. Wyniki badań nie są jednak jednoznaczne.

W eksperymentach przeprowadzonych na szczurach udowodniono, że stosowanie wyciągów z glistnika w dawkach 50-100-krotnie większych od tych stosowanych u ludzi nie wpływało na pogorszenie parametrów wątroby. Współcześnie zakłada się, że wyciągi alkoholowe z glistnika podane w zalecanych dawkach i zgodnie ze wskazaniami są bezpieczne.4
Ciężkie zatrucia wynikające z przekroczenia zalecanych dawek, a także stosowania wyciągów z glistnika dłużej niż 2 miesiące, charakteryzują się zawrotami i bólami głowy, zaburzeniami świadomości, sennością, śpiączką, spadkiem ciśnienia tętniczego, tachykardią.

Przeciwwskazania

 • Ciąża
 • Jaskra
 • Niedrożność przewodów żółciowych
 • Choroby wątroby
 • Stosowanie leków zaburzających przejściowo funkcje wątroby

Synergia

Kurkuma, rzepik, mniszek lekarski, kocanka, dymnica, dziurawiec, cząber, maczek kalifornijski, berberys, karczoch, ostropest (sylimaryna), lepiężnik

Dostępne produkty

Literatura cytowana

1.Colombo, M. L., & Bosisio, E. (1996). Pharmacological activities of Chelidonium majus L. (Papaveraceae). Pharmacological research : the official journal of the Italian Pharmacological Society, 33(2), 127-134.
2. Gilca, M., Gaman, L., Panait, E., Stoian, I., and Atanasiu, V. (2010). Chelidonium majus – An integrative review: Traditional knowledge versus modern findings. Forschende Komplementarmedizin 17, 241-248.
3. Kędzia, B., Hołderna-Kędzia, E., Goździcka-Józefiak, A., Buchwald, W., (2013) Przeciwdrobnoustrojowe działanie Chelidonium majus L. Postępy fitoerapii 4, 236-243.
4. Migas, P., Heyka M., (2011) Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania. Postępy Fitoterapii 3, 208-218.
5. Różański, H., http://rozanski.li [dostęp 01.04.2016r.]
6. Różański, H., http://luskiewnik.strefa.pl [dostęp: 01.04.2016r.]
7. Then, M., Szentmihályi, K., Sárközi, Á., and Varga, I. S. (2003). Examination on antioxidant activity in the greater celandine (Chelidonium majus L .) extracts by FRAP method. Acta Biologica Szegediensis 47, 115-117.

Dodaj Komentarz