Loading...

Kwiat jaśminu

Główna / Kompendium / Kwiat jaśminu
Nazwa polska: Jaśmin lekarski Nazwa łacińska: Jasminum officinale

Kwiat jaśminu to bardzo popularny dodatek do herbat liściastych, zwłaszcza zielonej. Fantastycznie sprawdza się również solo. Chińczycy go uwielbiają i nie ma im się co dziwić. Suszone kwiaty pachną bardzo delikatnie, ale kiedy zalejemy je gorącą wodą, ożywają w nich olejki eteryczne i pojawia się piękny, intensywnie jaśminowy zapach, znany nam z perfum i olejków jaśminowych. Odpowiednio przygotowany napar pachnie obłędnie i oczarowuje zmysły.

Źródło: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61taitL1HsL._SL1200_.jpg

Warto mieć na uwadze, że oferowane przez nas kwiaty pochodzą z prawdziwego jaśminu z Azji, nie zaś z polskiego jaśminowca wonnego, nazywanego u nas potocznie jaśminem.

Herbata jaśminowa kojarzy się z Chinami, jako że obecnie to właśnie tam produkuje się najwięcej herbat z dodatkiem jaśminu, szczególnie zielonych. Ale ojczyzną herbaty jaśminowej sporządzanej z samych suszonych kwiatów jest Persja, czyli ówczesny Iran.

Herbata jaśminowa:

1-2 łyżeczki kwiatów jaśminu zalej w kubku wrzącą wodą. Koniecznie przykryj, aby olejki eteryczne nie ulotniły się zbyt szybko. Pozostaw na 5-10 minut, a następnie powoli delektuj się smakiem i zapachem naparu jaśminowego.

Kwiaty jaśminu śmiało dodawaj do herbat. Komponują się szczególnie dobrze z herbatą zieloną, białą i oolong. Możesz tworzyć też własne mieszanki wieloskładnikowe z wykorzystaniem innych kwiatów, ziół, przypraw, czy suszonych owoców. 

Przykładowe kompozycje:

1: kwiat jaśminu + jagody goji

2: kwiat jaśminu + płatki chabra + herbata zielona sencha

3: kwiat jaśminu + trawa cytrynowa + liście bambusa 

4: kwiat jaśminu + kwiat pomarańczy + płatki kokosowe + kawałki suszonego mango

Charakterystyka rośliny:

Jaśmin lekarski (Jasminum officinale) to najbardziej rozpowszechniony gatunek jaśminu. Rośnie w całej Azji, za wyjątkiem jej zimnej części północnej. Jest rośliną pnącą i dorasta do 10 m długości. Jego liście są pierzasto złożone z 5-7 listków o jajowatym kształcie, zaostrzonym końcu i lśniącej powierzchni. Kwiaty jaśminu są śnieżnobiałe i mają po 5 płatków. Tworzą kwiatostany zwane podbaldachami. Owocem jaśminu jest jagoda z dwoma nasionami.

Dostępne produkty:

Kwiat jaśminu – od 11,59 zł

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%9Bmin_lekarski
  2. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Jasminum+officinale 

Komentarze(1)

Subskrybuj komentarze tego artykułu
  • 15 czerwca 2019, 17:16  Odpowiedz

    Za przyjemny zapach jaśminu odpowiada m. in związek o nazwie skatol. W mały stężeniu ma delikatny i kwiecisty aromat wykorzystywany m.in w przemyśle perfumeryjnym. Co ciekawe ten sam związek w dużym stężeniu ma zapach kału 🙂

Dodaj Komentarz