Loading...

Niepokalanek pieprzowy

Główna / Kompendium / Niepokalanek pieprzowy
Nazwa polska: Niepokalanek pieprzowy Nazwa łacińska: Vitex agnus-castus Nazwa zwyczajowa: Niepokalanek pieprzowy

Właściwości niepokalanka

  • Łagodzi objawy PMS

Powyższy efekt ma silne podstawy naukowe i potwierdziło go co najmniej kilka rzetelnych badań klinicznych [1, 3]. W badaniu Lauritzen i wsp. wzięło udział 175 kobiet cierpiących na PMS. Przez 3 cykle menstruacyjne kobiety z grupy badanej otrzymywały codziennie kapsułkę z wyciągiem z niepokalanka, a z grupy kontrolnej – witaminę B6. Efekty podsumowane zostały zarówno przez pacjentki jak i przez lekarzy. Okazało się, że niepokalanek znacznie bardziej wpłynął na złagodzenie PMS niż witamina B6 i wyraźnie zredukował takie objawy jak napięcie emocjonalne, mastalgia (nadwrażliwość piersi), zaparcia, wzdęcia, bóle głowy i depresja [2].

Przypuszcza się, że niepokalanek podnosi poziom estrogenu i progesteronu. Ponadto działa podobnie jak dopamina, obniżając poziom prolaktyny, który podnosi się podczas PMS, a dodatkowo wpływa na uwolnienie beta-endorfin z systemu opioidowego w mózgu, których brakuje podczas PMS, a są one odpowiedzialne za dobry nastrój [3].

  • Reguluje cykl miesiączkowy

Niepokalanek został przebadany w takich problemach jak brak menstruacji, rzadka menstruacja (odstępy dłuższe niż 35 dni), częsta menstruacja (odstępy krótsze niż 21 dni) oraz bardzo obfite i długotrwałe krwawienie miesiączkowe. W każdym z tych przypadków niepokalanek okazał się mieć korzystny wpływ na cykl miesiączkowy u większości kobiet (ok. 75%), które brały udział w badaniach [1].

  • Wpływa na gospodarkę hormonów płciowych

Badania na zwierzętach sugerują, że fitoestrogeny niepokalanka mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania żeńskich gruczołów płciowych, których funkcje mogą ulegać osłabieniu w procesie starzenia się. U samic myszy, które spożywały ekstrakt z niepokalanka, zaobserwowano wzrost poziomu hormonu luteinizującego i folikulotropowego, a także zahamowanie procesów prooksydacyjnych odpowiedzialnych za starzenie się. W innym eksperymencie wykazano, że niepokalanek obniża poziom testosteronu i hormonu luteinizującego u samców myszy. Potrzeba więcej badań nad tymi zjawiskami [4, 5].

  • Inne

Istnieją doniesienia o tym, że długotrwała (3-7 miesięcy) suplementacja niepokalankiem może poprawić płodność u kobiet i pomóc im zajść w ciążę. Przypuszcza się też, że niepokalanek może być pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy oraz pomóc w leczeniu przerostu prostaty u mężczyzn. Jest jednak zbyt mało badań naukowych dotyczących tych właściwości [6].

Dostępne produkty

Bibliografia

1. Assessment report on Vitex agnus-castus L. http://www.ema.europa.eu
2. Treatment of premenstrual tension syndrome with Vitex agnus castus controlled, double-blind study versus pyridoxine. http://www.sciencedirect.com
3. https://examine.com
4. Effects of Vitex agnus-castus fruit on sex hormones and antioxidant indices in a d-galactose-induced aging female mouse model. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. The effects of Vitex agnus castus extract and its interaction with dopaminergic system on LH and testosterone in male mice. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. http://www.webmd.com

Dodaj Komentarz