Loading...

Siemię lniane

Główna / Kompendium / Siemię lniane
Nazwa łacińska: Semen lini Nazwa zwyczajowa: Siemię lniane

Właściwości prozdrowotne

Substancje śluzowe obecne w siemieniu lnianym działają osłonowo na wewnętrzne ściany przewodu pokarmowego, a ponadto pochłaniają dużo wody i stymulują pasaż treści pokarmowej w jelitach. Z tego powodu, a także z uwagi na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, siemię lniane jest doskonałym pomocnikiem w regulacji wypróżnień.

Nasiona lnu są bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, w tym kwasu alfa-linolenowego, których regularne spożywanie obniża ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Siemię lniane jest najbogatszym znanym naturalnym źródłem lignanów. Ich wartość prozdrowotna została oceniona bardzo wysoko przed środowiska naukowe. Lignany to fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, które w ludzkim organizmie zachowują się podobnie do estrogenów. Są one zdolne do regulowania gospodarki hormonalnej, a ponadto wykazują silne działanie antyoksydacyjne i antynowotworowe. Więcej informacji znajdziesz w naszym kompendium.

Zastosowanie

Spożywanie nasion lnu polecane jest osobom cierpiącym na zaparcia i wzdęcia, a także podczas biegunki. Mogą one przynieść ulgę w sytuacji podrażnienia lub nieżytu żołądka i jelit. Warto włączyć je do diety w celu profilaktyki nowotworów, miażdżycy, hipercholesterolemii i chorób serca. Są one również polecane w cukrzycy, ze względu wysokie ilości błonnika, który korzystnie wpływa na gospodarkę glukozy.

Dostępne produkty

 

Dodaj Komentarz


autoresponder system powered by FreshMail